Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


KDO JE KDO V DĚJINÁCH SOBOTECKA A DOLNOBOUSOVSKA

Vloženo: 11.02.2016

Růžemi pohlazená kniha o lidech v proměnách místa a času

    V sobotu 23. ledna 2016 odpoledne se v sále hotelu Český ráj v Libošovicích sešli přátelé a příznivci regionální historie. Podruhé zde byla slavnostně představena nová kniha historika a archiváře Karola Bílka. 
3. díl Malých dějin Sobotecka vyšel v podobě rozsáhlého biografického slovníku pod názvem KDO JE KDO V DĚJINÁCH SOBOTECKA A DOLNOBOUSOVSKA.  Druhé doplněné vydání obsahuje více než 2 300 hesel osobností žijících i zemřelých. 

    V 1. dílu Malých dějin Sobotecka, který vyšel v roce 2008, byla představena příroda, osobnosti, data a události do roku 1850. Od tohoto roku po současnost navázal pod stejným názvem 2. díl vydaný v roce 2013. 
V předmluvě k prvnímu vydání v roce 1995 český historik pan prof. Robert Kvaček napsal: „V tomto slovníku se sešli ti už neodvolatelně odešlí s dnešními následovníky. Jména známá spolu se jmény známými méně nebo i neznámými. Také jména doslova objevená a osvobozená z úplného zapomnění. Nemohou být nikdy všechna, každý biografický slovník je výběrem, který závisí i na dostupnosti údajů. Nepochybuji, že Karol Bílek udělal pro své Sobotecko, co bylo v silách badatele skládajícího fakta celá desetiletí. Psal přece o lidech, kteří mají jeho úctu a k nimž sám patří.“  Potěšilo nás, že jsme mohli pana profesora mezi řadou známých osobností v Libošovicích také přivítat. Jeho vřelá slova uznání potěšila autora, spolupracovníky a všechny přítomné posluchače. 
    Při prvním slavnostním uvedení v Sobotce 19. prosince loňského roku pohladili každý svoji růží nový lexikon starostové Lubomír Jenček ze Sobotky a Miroslav Boček z Dolního Bousova. V Libošovicích po jejich vzoru symbolicky přiložil na knihu třetí růži k poetickému aktu kmotrovského uvítání knižní novinky starosta Libošovic Vít Svoboda. Další kmotrovská slova a přání knize na cestě ke čtenářům pronesla knihovnice Lenka Dědečková a archeolog Martin Kuna. 
    Slavnostní sešlost byla také dobrou příležitostí ke gratulaci. 27. ledna oslavil pětadevadesátiny v plné svěžesti fyzické i duševní básník Českého ráje Josef  Brož. Blahopřání a dárek převzal nejen z rukou starosty Libošovic. Krásným přednesem básní potěšil jubilanta i zcela zaplněný sál herec a recitátor Josef Kettner. Žlutou růží a básní obdaroval kolegu básníka Josef Jindra. Kamarádi trampové s chutí zahráli a zazpívali Niagáru Českého ráje, zhudebněnou báseň pana básníka Brože.  
Představeni a ke krátkému vystoupení byli vyzváni autoři nedávno vydaných knih, Olga Bičišťová, autorka Vlastivědy, nádražák Kamil Brož , jehož krásnou výstavu ke 110. výročí zavedení železnice do našeho kraje si bude možné prohlédnout po celou letošní sezónu na zámku Humprechtu a řada dalších osobností, autorů knih především s regionální tématikou, jejichž stručné curriculum vitae lze ve slovníku nalistovat.  
V pestrém kulturním programu účinkovali mladí muzikanti z Libošovicka, zpěvačka Veronika Vildmanová a hudebník František Kozderka. Na své si přišli i milovníci trampské hudby. Po ukončení programu s radostí zahráli kamarádi hrající dlouhá léta pod značkou Nudleboys známé trampské písničky všem, kteří si chtěli ještě posedět a popovídat. Z fotografií, které byly z tohoto vydařeného odpoledne pořízeny, vyzařuje příjemná atmosféra a přátelská pohoda, skoro všichni se na nich usmívají. Pro autora knihy Karola Bílka, jeho spolupracovníky i pořadatele přátelského setkání je to ta největší odměna. 


Alena Pospíšilová a Eva Pantlíková

Knihovna Antonína Bocha Libošovice 
www.knihovnalibosovice.webk.cz