Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Pocta panu Fryšnému

Vloženo: 14.05.2015

Květoslav Fryšný

* 27.12.1925 v Náchodě

+ 27.2.2012 v Libošovicích

Divadlu Květoslav Fryšný propadl zhruba ve 12 letech. "To si mě vybral jeden starý pán, který v Náchodě režíroval ochotnické divadlo. Pak jsem zkusil ještě dvě tři představení - a byl jsem ztracen. Propadl jsem jevišti na celý život."

Na vesnicích bývalo divadlo vždy doménou pana řídícího učitele. Ne jinak tomu bylo i v Libošovicích. Když se ale řídícímu zdálo,že pan Fryšný do dění ochotnického spolku moc mluví, navrhl, aby zkusil sám něco zrežírovat s dětmi. A tak se stal z herce také režisérem. Sekorova "Ferdu Mravence" připravil a hrál s libošovickými dětmi hned dvakrát - podruhé s dětmi tehdejších dětí. Dnes se už těžko spočítá, kolik představení se pod vedením a za účasti Květoslava Fryšného sehrálo. A nebyla to jenom představení. Pořádaly se tu kabarety, Silvestry, jezdilo se na divadelní přehlídky, jiné ochotnické spolky zajížděly do Libošovic. Jedno z posledních představení,které tu dávali, byl "Ženský boj" od Klicpery v roce 1983. Tehdy napočítali 18 repríz. Poslední představení bylo „Muž na talíři“. Po té byla hospoda na návsi uzavřena. Důkladně se přestavovalo. Z dnešního pohledu je nepochopitelné,že po rekonstrukci bylo soukromým provozovatelem zazděno jeviště, místo kterého vznikl bar. Jakoby někdo nechtěl, aby se lidé scházeli. Divadlo se od té doby v Libošovicích nehraje.

(Zaznamenáno v Libošovicích v listopadu 1997)

V roce 2008 při mém setkání s panem Květoslavem Fryšným jsem často hovořil o divadle a on mi řekl:

„Stále se množí žádosti, abychom něco připravili. Představu bych měl, ale mám už roky a zdravíčka málo. Měl by to vzít někdo mladý, kdo bude mít pro tuhle práci stejné zázemí, jako jsem měl já ve své manželce. Bez toho by to nešlo. Já potřebuji být pořád mezi lidmi. Zastavit se, popovídat, zeptat se na zdraví, pomoci, když mohu. Víte, já mám lidi rád ...“

Dnešní představení je věnováno právě panu Květoslavu Fryšnému jako poděkování za jeho velkou práci pro ochotnické divadlo.

Vážený pane Fryšný, mám pro vás jeden vzkaz:

„Ty utržený vagóny zase lítaj po jevišti.“

za Libošovický ochotnický spolek LOS

Jiří Pošepný

-------------------------
Ty utržený vagóny zase lítaj po jevišti

Tento vzkaz posílají členové Libošovického ochotnického spolku (LOS) kulturní ikoně Libošovic panu Květoslavu Fryšnému do divadelního nebe.
V den výročí jeho narození (27.12.2013) byla uvedena francouzská komedie Laurenta Ruquiera Uděláte mně to znova? z prostředí kliniky plastické chirurgie. Autor chce svou hrou, v níž se to hemží umělými ňadry, pevnými zadečky a upravenými nosíky, především pobavit a libošovičtí ochotníci jeho snahu vrchovatě naplnili.
Pan Květoslav Fryšný byl na poli kultury velmi činorodý. Organizoval ochotnické divadlo, režíroval a dělal scénáře, pořádal besedy se zajmavými lidmi a přednášky na různá témata, pořádal zájezdy a místní veselice, například masopusty, a pomáhal s místní knihovnou.
Ochotníci z LOSu navazují na silnou tradici ochotnického divadla přerušenou nepochopitelným zrušením jeviště v rekonstruovaném Hotelu Český ráj. Našli se však spoluobčané a přátelé divadla v Libošovicích, kteří pomohli při realizaci a znovuobnovení ochotnického spolku a umožnili znovu hrát divadlo v Libošovicích.
Premiéra a repríza byly vyprodány a jistě i další repríza 18.1.2014 bude mít velkou účast divadlachtivého obecenstva. Je na divákovi, aby posoudil, zda se autorovi panu Laurentu Ruquierovi a režisérovi Jiřímu Pošepnému podařilo je pobavit.
Divadlo v Libošovicích žije a těšíme se na chystaný divadelní kus v létě 2014.