Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Babička v trenýrkách aneb Aprílová komedie

Vloženo: 13.05.2015

Libošovický ochotnický spolek LOS

uvádí komedii autora Vlastimila Pešky

Babička v trenýrkách aneb Aprílová komedie

režie: Jiří Pošepný

scéna: Jaroslav Barták, Jiří Pošepný
zvuk: Martin Kavalír
světla: Jiří Pošepný, Jakub Pošepný
líčení: Blanka Kobrová, Hana Tanečková
text sleduje: Hana Chlomková

slovo o autorovi:
Vlastimil Peška

hudební skladatel, režisér, dramatik, herec i občasný scénograf v jedné osobě. Po ukončení studia brněnské konzervatoře nastoupil do hereckého angažmá ve Studiu Ypsilon, kde působil tři sezóny.

Od roku 1984 se profesionálně věnuje režii, ke které připojuje i své herecké, hudebnické a skladatelské dovednosti. Na tzv. volné noze působil v mnoha českých divadlech. Např. v Šumperku, Hradci Králové, ostravě, Opavě, Uherském Hradišti, Brně, Jihlavě, Zlíně i Praze.

Od roku 1990 do roku 1993 působil jako dramaturg orchestru lidových nástrojů BROLN v Českém rozhlasu v Brně. Pro toto těleso napsal více jak stovku úprav a kompozic čerpajících z odkazů lidových písní moravského venkova. Mezi zajímavosti tohoto období patří například půvabná Vánoční gloria, které připravil společně s Bohdanem Warchalem.

Od roku 1994 působí jako ředitel a umělecký šéf Divadla Radost v Brně, pro které již napsal mnoho zajímavých dramatizací i vlastních titulů. Pod jeho vedením se Divadlo Radost zaskvělo v nové kráse po dokončení velkolepé rekonstrukce v letech 1999 až 2011.

Mezi neopomenutelné zajímavosti patří, že již celých třicet sedm roků neopustil své vyhlášené ochotnické divadlo v rodném Ořechově u Brna, s kterým mimo jiné objel doslova půl Evropy.

Stručný výčet uměleckých aktivit Vlastimila Pešky v tomto roce čítá asi 35 kompozic tzv. soudobé vážné hudby, více jak stovku již zmíněných úprav a kompozic na lidové témata. Zhruba sto dvacet režií a scénických hudeb. Téměř padesát úprav, dramatizací a vlastních komedií, které se hrají v mnoha českých profesionálních i ochotnických divadlech. Jedna dětská kniha, jeden komiks, kniha mapující historii Ořechovského divadla, dva televizní scénáře, tři dokumentární filmy a celovečerní film s názvem Westernstory aneb To je hustý. Jako herec ztvárnil několik menších rolí jak na svých jevištích, tak také v několika filmech. Mezi zajímavé herecké kreace se například řadí postava učitele hudby zvaného Jeppe z vlastní komedie s názvem Jeppe a Pán Bůh v kraťasech, či postava kněze Horácia z komedie V+W: Nebe na zemi.

Osoby a obsazení:
Lumír Danda ...................... Vít Svoboda st.
Otýlie Dandová .................... Radka Svobodová
Stela .................................. Zuzka Loumová
Hela ................................... Barbora Stoklasová
Dodánek ............................. Vít Svoboda ml.
Berta .................................. Eva Loumová
Pan Mourek ........................ Vratislav Kozák
Paní Mourková .................... Jana Tanečková
Sluha Artur ......................... Miroslav Lhoták
Pan Cholerka ...................... Jan Louma
Míla Neomalený .................. Teodor Mach
Miluše Neomalená ............... Petra Kozáková
Lázeňská Klotilda ................ Pavlína Stoklasová
Lázeňská Trúda ................... Jitka Hauerová
Policajt (seržant Kladivo) ...... Marie Šimková
Houslista a inspektor Burda .. Petr Taneček

Slovo o hře:
Babička v trenkách aneb Aprílová komedie

Děj bláznivé komedie je zasazen do konce dvacátých let minulého století. Autor scénáře uvádí: "Vůně dvacátých let, foxtrot, zajímavá a výrazná móda, art deco a komikové němého filmu, ale i scénáře českých operetek, ve kterých se bláznivé fantazii nekladly překážky, to vše bylo inspirací pro napsání Babičky v trenýrkách."
Již sám název komedie napovídá, že je ve výstavbě bláznivého děje použitého a osvědčeného prvku pro polechtání bránice, tedy převleku muže za ženu. Tento staletími osvědčený princip komediálnosti v průběho děje košatí. V jednom okamžiku se na jevišti střetnou dokonce čtyři muži, které donutí vzniklá situace k nucenému převleku za ženy. Naopak jedna z hlavních ženských postav použije pro vyřešení vzniklých svízelů mužského převleku. Vše se odehrává na pozadí téměř detektivní zápletky, do které se zaplete mnoho svérázných postav a postaviček, bez kterých se neobejde žádná z Peškových komedií.
Hudba inspirovaná melodikou starých kupletů dodává ději komedie, která se odehraje během jediného aprílového dne. Babička v trenýrkách nabízí skvělý prostor pro herecké "zařádit si".

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, divadelní, leterární, audiovizuální agentura, občanské sdružení, Krátkého 1, Praha 9

Vážení divadelní přátelé, touto cestou děkujeme spoluobčanům a přátelům divadla v Libošovicích za jejich pomoc při realizaci představení.

Ateliér Vlaďka Zborníková, Česká Lípa
Pavel Podlipský KOVOVÝROBA, provozovna: Bakovská 285, Kněžmost
Pavel Nedvěd, opravna vysokozdvižných vozíků
HEBA CZ, s.r.o., Textilní 1147, Jičín, www.reklamajicin.cz