Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Elektrifikace Vesce

Vloženo: 10.03.2015 | Přečteno 875x

Dne 9. února roku 1928 byla v hostinci ve Vesci uspořádána přednáška panem učitelem Brixím z Libošovic o elektrifikaci obce. Po přednášce usneseno bylo založit „Družstvo pro rozvod elektrické energie ve Vesci” a tohoto večera jsme podepsali závazné přihlášky k tomuto družstvu se zápisným 50,- Kč pro každého člena a 5,- Kč členský příspěvek. Také byly požádány Družstevní podniky v Dražicích o defenitivní rozpočet. Z tohoto rozpočtu vysvitlo, že nás bude polovic transformátoru a sekundární síť mimo přípojek stát 48 000,- Kč. Družstvo bylo ustanoveno kolem 20. března. Na uhrazení těchto 48 000,- Kč bylo počítáno 25 000,- od obce, 380 podílů po 42,- Kč = 15 960,- Kč a ostatní si družstvo vypůjčí, kterýžto dluh se zaplatí subvencí, o kterou družstvo stát náš požádalo.

Dne 2. dubna se začal stavět transformátor na mém pozemku mezi Vescí a Nepřívěcí, kterýžto pozemek jsem družstvu přenechal i se škodou okolo budovy způsobenou za 234,- Kč. Stavbu prováděl stavitel Pokorný z Mnichova Hradiště. 10. dubna začaly Družstevní podniky Dražické stavěti sekundární síť po obci a dne 5. května byla síť téměř hotova i s přípojkami.

Dne 19. května ve 4 hodiny a 9 minut odpoledne připojovali Dražické podniky naši obec na elektrickou síť. Transformátor pro naší obec zapínal pan starosta Jaroslav Brixí, pro Nepřívěc pan Josef Taneček, rolník z Nepřívěce. Po zapnutí proudu byla pořádána večeře a večer pokračoval přátelským večírkem. Všichni montéři z Dražic, kteří zde na síti pracovali s panem vedoucím montérem Řehákem, Loškem a Štechem se večírku zúčastnili. Dále se zúčastnil majitel koncese instalatérské pan inženýr Macoun a jeho zástupce čeněk Pekař a jejich montéři, kteří zde domácí instalaci prováděli, pan Jančík a Poživil. Družstvo nechalo na slavnost tuto zabíti prasátko a dalo půl hektolitru plzeňského piva. Když se vypilo plzeňské, byl vyčepován ještě hektolitr kosteckého.

K slavnosti té byli též pozváni všichni sousedé, kteří se téměř všichni zúčastnili a bez rozdílu byli všichni pohoštěni jak pečínkou, tak pivem. K úhradě této slavnosti každý člen družstva dal 2,- Kč na podíl. Naše domácí kapela nám při tom hrála a vše se velice rozveselilo a při ranním svítání jsme konečně tento slavnostní večírek ukončili.

Z vesecké kroniky, v době elektrifikace obce vedené panem Josefem Tanečkem,
připravila současná kronikářka Vesce, paní Marie Šimůnková

 

zdroj: www.malechovice.cz