Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Splněný dětský sen

thumb
Vloženo: 04.10.2018 | Přečteno 659x

Splněný dětský sen
         „Dnes jedu do Bakova, nechcete něco koupit?“ Tuto otázku jsem pokládala rodičům, babičce a dědovi, ale i bratrovi Fandovi a jeho spolužačkám Jarmile Blažkové a Evě Tůmové, když se pro něho zastavily cestou do libošovické školy. Já jsem školačka ještě nebyla, a tak jsem měla čas jezdit do Bakova. Srovnat kuchyňské židle jako sedadla ve vlaku a ujíždět. Snila jsem o povolání průvodčí. Nabízelo možnost cestovat, poznávat nové lidi, místa blízká i vzdálená.
         Uplynulo víc než šedesát let a můj dětský sen se splnil. V novém jízdním řádu pro rok 2019 je přímé spojení z Malechovic do Bakova.
A nejen to. Víkendový Podtrosecký rychlík nabízí cestujícím přímé spojení o sobotách, nedělích a svátcích z Prahy do Jičína a zpět. Jezdil letos už od 2. června - http://kzc.cz/vlak/podtrosecky-rychlik
          Na ukončení sezóny v neděli 30. září se podařilo jízdu okrášlit živou trampskou muzikou. Ještě je nás dost, kteří pamatujeme parní mašinu, dřevěné vagóny s otevřenou plošinou a v sobotu, kdy se ještě chodilo do práce a do školy, odpolední vlaky plné trampů, kteří sobě i ostatním hráli a zpívali pro radost svoje písničky plné obdivu k přírodě, volnosti a ke svobodě.
         Za zavedení turistického rychlíku vděčíme nápadu a nezlomnému nadšení ředitele Klubu železnicích cestovatelů Mgr. Bohumilu Augustovi  a jeho spolupracovníkům. Vlaky Klubu železničních cestovatelů přinesly oživění provozu na železnici, připomínku minulosti a zajímavou nabídku k víkendovým zážitkům pro celou rodinu. 
         Díky finanční podpoře města Jičína a dalších subjektů mají jednotlivci, příznivci a přátelé vlakové dopravy, ale i různé spolky
a zájmové skupiny dobrou příležitost vydat se na výlet tradičním dopravním prostředkem.  Bylo by skvělé, kdyby posílení železniční dopravy přineslo do budoucna žádoucí omezení automobilové dopravy
a pomohlo řešit např. problémy s parkováním.   
         Naše poděkování patří všem, kteří podle svých možností projekty nostalgických jízd podporují a pomáhají pracovitým nadšencům udržovat staré vlakové soupravy v provozu schopném stavu. Vždyť výlety po železnici mají svůj nesporný půvab. Přijďte to vyzkoušet. Další informace naleznete na http://www.kzc.cz.
                                                        Alena Pospíšilová
                                      předsedkyně Občanského spolku Malechovice