Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Trocha historie naší Mateřské školy

Vloženo: 19.02.2015 | Přečteno 1418x

Historie Mateřské školy v Libošovicích se začala tradovat dne 10.října 1977, kdy byl slavnostně zahájen její provoz v budově bývalé základní školy.
Jednotřídní školka byla vybudována za pomoci občanů a hlavně rodičů z Libošovic a za velkého finančního příspěvku tehdejšího  JZD  Nástup se sídlem v Sobotce.
Vybavení školky bylo zařízeno nábytkem z Dřevotvaru, ostatní vybavení dodalo tehdejší ONV Jičín. Dnes ještě sice ve školce najdeme i původní nábytek, postupně jej však podle finančních možností měníme za nábytek moderní. Ve třídě se postupně objevily nové stolečky s židličkami, staré skříňky byly vyměněny za veselý barevný nábytek a děti mohou od začátku tohoto školního roku pobíhat po novém koberci. Ložnice dětí, která se nachází v prvním patře vedle herny, se rozzářila novými pestrobarevnými lůžkovinami. Rádi bychom časem zakoupili nové šatní boxy do šatny, která se nachází v mezipatře školy, společně s umývárnou, kde plánujeme rozšíření o sprchový kout. V dolní části budovy máme jídelnu, tělocvičnu a další šatnu, které  bychom také časem rádi průběžně renovovali. Upravit bychom chtěli i školní zahradu, na které si děti hrají na pískovišti, kolotoči, skluzavkách a houpačkách. V současné době se pracuje na dalším hracím koutku s posezením. A nyní k personálu.
První  ředitelkou se v roce 1977 stala paní Květa Pažoutová, která zde působila až do roku 1993. V tomto roce ji v této funkci nahradila do té doby učitelka paní Marie Dvořáková. Od února 2012, kdy paní Dvořáková odešla do důchodu, zastává funkci ředitelky mateřské školy paní  Mgr. Zdeňka Badová. Jako učitelky zde působily od zahájení provozu paní: Marie Marková, Marie Šimůnková,Iva Loffnerová, Libuše Zelinková, Michaela Pličková, Zdena Austová, Jana Drbohlavová a Martina Kunstová. V září 2011 nastoupila jako učitelka paní Renata Maršíčková. Jako školnice se ve školce vystřídaly paní Marie Hlubučková, Ludmila Najmanová, Marie Tupáčková, Jaroslava Ječná a Ladislava Svobodová. V roce 2000 nastoupila jako školnice paní Jana Tanečková, která zde pracuje dodnes. Do roku 1991 se v mateřské škole pro děti vařilo. O stravu se dětem staraly paní kuchařky: Hana Maděrová, Anna Jarošová, Marie Nechanická, Marcela Jirčáková, Jindřiška Zajícová, Jaroslava Ortová a Miloslava Picková. Poté se začalo jídlo dovážet ze školní jídelny v Sobotce. O dovoz se zpočátku staralo ZD Libošovice, dále soukromý podnikatel pan Haltuch a nakonec  starostové obce pan Ječný a pan Ort. V současné době vozí obědy dětem starosta obce pan Vít Svoboda.
Počet přihlášených dětí se od počátku zahájení provozu pohyboval v jednotlivých školních letech od 12 do 27 dětí ve věku od 3 do 6 let.
V tomto školním roce 2012/2013 je zapsáno 25 dětí ve věku od 2,5 do 6 let. Vzhledem k tomu,že školka má jen jednu třídu, výchovně vzdělávací práce je zaměřena jak pro mladší, tak i předškolní děti. U mladších se zaměřujeme na začlenění do kolektivu, u předškoláků na přípravu do základní školy. U všech věkových skupin pracujeme podle školního výchovného plánu a vedeme děti k samostatnosti, rozhodnosti, zodpovědnosti, společenským návykům a slušnému chování. Spolupracujeme s Mš Markvartice a Mš Mladějov, s libošovickou Charitou, libošovickou knihovnou a obecním úřadem v Libošovicích. Během roku navštěvujeme různé kulturní a společenské akce pro děti, pro děti a rodiče různé akce zároveň i pořádáme, jezdíme i chodíme na výlety, zapojujeme se do prospěšných činností, jezdíme na plavecké kurzy a letos jsme poprvé absolvovali i školku v přírodě. Naše školka, jejíž zřizovatelem je obec Libošovice a pro kterou jsme díky anketě mezi rodiči vybrali krásný název „V Ráji”, je rodinného typu, radostná a pohodová a velmi nás těší, že ji děti velice rády navštěvují.