Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Zpráva z Pozorování oblohy denní i noční 2016

thumb
Vloženo: 18.08.2016

Zpráva z Pozorování oblohy denní i noční 
6. ročník Malechovice, Novákův kopec 
sobota 13. srpna 2016

    Dne 13. 8. 2016 od 17 hodin se uskutečnil šestý ročník PNO na Novákově kopci v Malechovicích v Českém ráji. Podruhé zde byl vztyčen vojenský stan Sboru dobrovolných hasičů Libošovice, aby pod ním opět (podruhé) zahrál JAZZ H FACTOR pod vedením kapelníka Františka Kozderky. Vedoucí hvězdárny z Mladé Boleslavi Mgr. Pavel BROM si připravil doprovodný program o 5 částech na téma Věda a sport aneb Žijeme olympiádou (pro případ zhoršení počasí). Počasí se nakonec velmi vydařilo a proběhly pouze dvě části – o měření času a tajemství zatočených střel, které inspirovaly nejen přítomné děti. Na začátku byl představen MOV (Malechovický olympijský výbor) ve složení: Alena Pospíšilová – předsedkyně, Míra Vaněk – koordinátor, Jitka M. – zástupkyně Hvězdárny MB, Petra Šindelářová a Miloš Somol. 
    Míra Vaněk osobně vítal hosty a napočítal cca 90 návštěvníků, ale později přicházeli další (někteří např. museli čekat na soumrak, aby zavřeli slepice). Letos se poprvé osvědčilo místní projekční plátno, které využíval Pavel Brom při prezentaci. Přednášky se střídaly s hudebníky bloky jazzu – Jazz H Factor hrál od 17 do 21 hodin.
    Malechovická olympiáda proběhla v době 19.30 – 21 hodin a obsahovala tyto disciplíny:  hod gumovým granátem, hod diskem, skok do dálky z místa 
a trefa míčem do brány. Účastnilo se celkem 15 dětí (6 – 9 let sedm dětí, 10 – 13 let osm dětí). Vítězové ve svých kategoriích byli vyhlášeni a odměněni 
ve 21 hodin.
    Za světla jsme dalekohledy pozorovali Trosky, Ještěd, Vyskeř, Kozákov, balóny, srpek Měsíce a skupinu asi pěti slunečních skvrn na Slunci.  Letos se přidaly dalekohledy místních majitelů – největší s průměrem 35 cm přivezl pan Mistaler ze Sobotky. Pozorovali jsme Měsíc, seskupení planet Saturn a Mars s hvězdou Antáres (Štír). Zejména Saturn s maximálně rozevřenými prstenci (!) nadchl nové účastníky. Orientaci na obloze a pozorování hlubokého vesmíru jsme zakončili v 03.30 hod. – tj. nový rekord.

Zapsal u Pospíšilů na balkóně dne 14. 8. 2016  Pavel Brom v.r.