Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E




Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Pravidla pro turnaje v prší

Vloženo: 05.02.2017 | Přečteno 11206x

Hra vznikla někdy v poválečných letech, a to pod názvem mau-mau (název byl odvozen od jména ozbrojeného křídla národně osvobozeneckého hnutí v Keni, založeného v roce 1952). Ve střední Evropě se prosadila pod nejobvyklejším názvem prší nebo někde též pony.

Pravidla pro tento turnaj

Počet hráčů : 4

Druh karet : francouzské nebo německé - 32 listů

Cíl hry : Zbavit se co nejrychleji všech karet z ruky.

Jak se hraje : V rozdávání se všichni účastníci pravidelně střídají. První rozdávající hráč se určí sejmutím nejvyšší karty. Další rozdávající je po levici prvního, atd. Rozdávající hráč rozdá každému po jednom listu čtyři listy a poté jednu kartu doprostřed stolu. První karta platí. Zbytek balíku tvoří talón, ze kterého hráči dobírají list. Hráč, který je na tahu, smí odhodit buď kartu vyložené barvy nebo kartu stejné číselné hodnoty. Nemůže-li nebo nechce-li hráč odhodit kartu, musí vzít kartu z talónu.

Hraje se 8 kol o osmi partiích, celkem 64 partií
Shodí-li hráč poslední kartu, ohlásí prší. Ostatní hráči pokračují. Hra (partie) končí ve chvíli, kdy odhodí poslední kartu třetí hráč v pořadí. Vítěz je ten, kdo první odhodil kartu, a získává 4 body, v pořadí druhý karty odhodivší hráč získává 3 body, v pořadí třetí karty odhodivší hráč získává 2 body a hráč karty neodhodivší získává 1 bod. V každém kole vítězí ten hráč, který má po odehrání 8 partií (pokud jinak neurčí rozhodčí) nejvyšší počet bodů.

Vyjímečné karty : Ve hře se vyskytují tři karty, které ovlivňují průběh sehrávky :
Svršek může být nesen na libovolnou kartu (vyjma sedmičky a esa, pokud zrovna platí jejich hodnota), zároveň hráč který tuto kartu vynesl, určuje v jaké barvě bude pokračovat hra.
Hrajeme-li piketovým listem, má tuto funkci kluk.
Sedma, je-li právě shozena, nutí hráče, který je na řadě, vzít dvě karty z talónu, aniž by nějakou kartu sám odhodil. Má-li však ve svém listu také sedmu, může ji shodit a následující hráč již musí brát z talónu další dvě karty.
Eso - hráč po levici hráče, který eso shodil, může toto přebít pouze jiným esem. Jestliže eso nemá, nemůže shodit žádnou jinou kartu a ani nedobírá žádnou kartu z talónu.

Žádná karta nevrací zpět do hry.

Pokud bude po posledním kole mít stejně bodů více hráčů, bude se hrát jedna rozhodující partie, která určí konečné pořadí.

Jakékoliv nejasnosti budou na místě řešit rozhodčí.