Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Zprávy z akcí

 

Veselé a pohodové Velikonoce

Libošovické oslavy 2023

Sváteční podzimní koncert 2021

JEDNOU Z NEJPODIVUHODNĚJŠÍCH SKUTEČNOSTÍ, KTERÁ SPOJUJE NÁS LIDI, JE, ŽE JSME VŠICHNI SYNOVÉ  NEBO  DCERY. 
ŽE JSME PO NĚKOM A PŘED NĚKÝM, A ŽE SI TO UVĚDOMUJEME. Martin Holík

Zpráva o PNO2021

Termín prvního ročníku druhé dekády již tradičního pozorování Perseid a noční oblohy z Novákova kopce v obci Malechovice v Českém ráji byl stanoven s ročním předstihem na sobotu 14. 8. 2021. Pavel z MB hvězdárny měl představu program osvěžit novými tvářemi, proto pozval výtečného přednášejícího Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, který pozvání přijal a do Malechovic přijel z obdobné konkurenční akce pořádané v Jizerské oblasti tmavé oblohy (prý ho k nám nechtěli pustit  …) – a nepřijel sám, ale se vzácným hostem – astronautem, který ve vesmíru skutečně nějakou chvíli pobyl...

Letos máme zprávy dvě, pěkně za sebou :-)

Zpráva o PNO2020

Na sobotu 15. 8. 2020 byl s ročním předstihem naplánován jubilejní 10. ročník již tradiční ustálené akce Pozorování noční oblohy PNO 2020. Díky této skutečnosti si všichni organizátoři a umělci mohli udělat čas a akce se zúčastnit. Propagaci a přípravy však ovlivnila pandemie koronaviru, resp. její očekávaná druhá vlna, kvůli které organizátoři do poslední chvíle nemohli s ničím pořádně počítat.

Esperantský kroužek v Mladé Boleslavi slaví 20. výročí založení

Zpráva o PNO2019

V roce 2019 proběhl již 9. ročník tradičního Pozorování noční oblohy na Novákově kopci v Malechovicích s profesionálním hvězdářem Pavlem Bromem. O hudební produkci postaralo hudební těleso SWING SOCIETY a KMČ (Kdo má čas) – a bylo to dobře. V podání skvělé zpěvačky zazněly mj. dva francouzské šansony, a na akci byl přítomen Francouz Victor a již po několikáté přijeli dcera a vnuk prof. Zahrádky žijící v Londýně. 9. ročník byl proto nepochybně mezinárodní a Pavlův výklad probíhal vícejazyčně. Agrochov Sobotka, a. s. ochotně posekal a shrabal celý Novákův kopec, čímž vytvořil prostor pro skotačení dětí.

Zpráva o PNO2018

V sobotu 11.8.2018 proběhl již 8.ročník pozorování Perseid z posekaného Novákova kopce v oblasti tmavé oblohy v Českém ráji. Téma pro letošní rok bylo "Svět, člověk a technika v pohybu". Letos poprvé kapelu Jazz-H-Factor vystřídala jiná kapela Fr.Kozderky Swing Society (hrál do cca.21:30), po které následovalo seskupení Hárápes, a mezi návštěvníky se objevila dokonce paní z Belgie (host usedlosti Žďánek), která zahrála na místní vypůjčený akordeon.

Zpráva o PNO2017

Předpověď počasí byla bouřky v pátek, v sobotu oblačno celý den a roztrhání oblačnosti k večeru a možná pozorování oblohy do půlnoci (opět zajištěno Alenkou u sv.Petra - objednávka téměř vyšla dobře).

Zprávy z akcí pořádaných Knihovnou Antonína Bocha Libošovice

Vzpomínka na Antonína Bocha

21. září uplyne 132 let (článek datován k 20.9..2013) od narození pana Antonína Bocha, který celý život učil na Obecné škole v Libošovicích.
Narodil se 21. září 1881 ve Škodějově v Podkrkonoší v dřevěné chalupě. Byl nejmladší ze čtyř dětí, rodiče se zaměstnávali drobným zemědělstvím a rodina žila velice skromně. Syna Antonína poslali rodiče studovat do Jičína na učitelský ústav. Každý týden putoval pěšky do školy s bochníkem chleba. Cesta mu trvala 8 hodin, je to asi 35 kilometrů. Na ostatní potřeby ... číst dále

Zpráva z Pozorování oblohy denní i noční 2016

Dne 13. 8. 2016 od 17 hodin se uskutečnil šestý ročník PNO na Novákově kopci v Malechovicích v Českém ráji.

KDO JE KDO V DĚJINÁCH SOBOTECKA A DOLNOBOUSOVSKA

Růžemi pohlazená kniha o lidech v proměnách místa a času

    V sobotu 23. ledna 2016 odpoledne se v sále hotelu Český ráj v Libošovicích sešli přátelé a příznivci regionální historie. Podruhé zde byla slavnostně představena nová kniha historika a archiváře Karola Bílka. 

Výsledky soutěže Nejkrásnější město a obec Čech a Moravy 2015

Mlýny na Klenici

Slavnostní uvedení nové knihy v sobotu 24. ledna 2015 - MLÝNY NA KLENICI

Z Bulharska zpět do Sobotky

Dvacet let salesiánského působení v Bulharsku je více než polovinou mého kněžského života. Je-li člověk ochoten jít, kam ho Pán volá, je radostí být k dispozici a nebát se.