Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Historie tratě 064

Vloženo: 10.03.2015 | Přečteno 1923x

Chceme Vám, vážení čtenáři, trochu přiblížit vznik a minulost (ne historii, ta je vznešenou vědou a na tu autoři nemají) dráhy Sobotka - Lomnice nad Popelkou - Stará Paka. Samozřejmě, že jako samostatná nikdy neexistovala, byla vždy součástí jedné z nejdelších místních drah u nás, téměř 75km dlouhé, vycházející ze stanice Sudoměř - Skalsko (od května 1929 jen Skalsko) přes Mladou Boleslav, Dolní Bousov a Libuň do Staré Paky.

Těmito slovy začíná krásné povídání o Místní dráze Sudoměř-Skalsko - Stará Paka, publikace vydané ke 100.výročí železnice na trati Sobotka - Libuň - Lomnice na Popelkou - Stará Paka. Autoři Karel Jirásko a Kamil Brož představují dobové i současné fotografie úseků tratě, kolejových vozidel, stanic, jízdní řády i popis tratě. Krátce popsány jsou i zastávky Libošovice a Malechovice.

 

Malé tratě jsou dnes závislé na objednavatelích dopravy, což jsou v našem případě kraje Středočeský a Královéhradecký. Pokud nebude v jejich zájmu preferovat a podporovat železniční dopravu, budou malé tratě odsouzeny k zániku. Tím, že poznáme jejich minulost, pomůžeme snad zajistit jejich budoucnost.