Hlavní menu


Další nabídka

GPS 50°29'29.714"N, 15°9'47.053"E
Počasí online

Akce


Nejčtenější články


Informujeme


Zpráva o PNO2021

thumb
Vloženo: 10.09.2021

Zápis z 11. ročníku PNO Malechovice

Termín prvního ročníku druhé dekády již tradičního pozorování Perseid a noční oblohy z Novákova kopce v obci Malechovice v Českém ráji byl stanoven s ročním předstihem na sobotu 14. 8. 2021. Pavel z MB hvězdárny měl představu program osvěžit novými tvářemi, proto pozval výtečného přednášejícího Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, který pozvání přijal a do Malechovic přijel z obdobné konkurenční akce pořádané v Jizerské oblasti tmavé oblohy (prý ho k nám nechtěli pustit  …) – a nepřijel sám, ale se vzácným hostem – astronautem, který ve vesmíru skutečně nějakou chvíli pobyl... (Podle původní verze plakátu měl přijet s „astroautem“, Pavel si naštěstí Mírova úsměvného překlepu všiml včas.) Kromě P. Suchana byl Alenkou P. pozván Ing. Bohumír „Prochor“ Procházka z Jičína s divadelním představením pro děti.
Alenka P. u svatého Petra objednala velmi pěkné počasí, na rozdíl od sousedních dnů s polozataženou oblohou mělo být a bylo nebe dokonale vymetené, a to po celou noc. Při odbočce na Novákův kopec stála hlídka dopravní policie ze Sobotky, jejíž přítomnost organizátoři ocenili. Dokonce sem přijelo auto z nejmenovaného ústavu z Kosmonos.


Začátek akce byl stanoven na 18:00 h, kdy však byla přítomna jen asi desítka zájemců. V tomto roce lidé přicházeli postupně až do cca 19:30. Míra s „helmou, která měla ztěžknout“, celkem napočítal cca 130 návštěvníků se žlutou páskou, k nimž je třeba připočítat 20 osob s organizátorskou zelenou páskou; fyzicky mohlo být účastníků ještě o něco více. („Míra byl rozhodnut vybírat, dokud neměl vláčet těžkou helmu po zemi…“). SWING SOCIETY začalo hrát před 18. h a před 19. h se vystřídali s hudebním tělesem HÁRÁPES. Cca v 19:45 h, kdy byl Pavel Suchan stále na cestě z Jizerky, dostalo na 50 minut prostor divadlo pana Prochora pro děti. Akci bylo možné oficiálně zahájit až v půl deváté po skončení divadla, kdy už byl Pavel Suchan na místě připraven a zorientován. Úvodní slovo měla předsedkyně OSM Alenka Pospíšilová, která zarecitovala báseň Malechovice od Josefa Brože a poděkovala organizátorům. Následně organizační informace doplnila Dáša Kozderková. Poté Míra Vaněk (poněkud se zpožděním – avšak stále za soumrakového světla) vyzval dětské i dospělácké zájemce k účasti v soutěžích připravených trampskou Osadou Zápolí v čele s šerifem Jarinem – disciplínami byly: šipky, házení na plechovky, chůdy, kroket (s paličkami na míček, nikoliv kriket), rozeznávání listů stromů a květin. Nakonec Pavel z MB hvězdárny přivítal a představil novou tvář v malechovickém programu Pavla Suchana a jeho interaktivní prezentaci s titulem Vesmírné příběhy se vzácným hostem – astronautem, která posluchače velice zaujala. Onoho vzácného hosta Pavel Suchan představil až později v pravý čas – nebyl jím nikdo menší než pohádkový Krteček Zdeňka Milera, kterého do vesmíru s sebou vzal americký astronaut Andrew Feustel a který byl také vyobrazen na dřevěné medaili vyrobené šerifem Jarinem. Na dvě Pavlovy připravené přednášky se nakonec nedostalo a Pavel z MB hvězdárny během přednášky Pavla Suchana odešel přestavět dalekohledy k pozorování Slunce po jeho západu na noční pozorování.

  


11. ročník malechovického pozorování znamená, že zároveň uplynul jeden sluneční cyklus. Na rok 2021 vyšel konec minima sluneční činnosti a nástup nového (již 25.) slunečního cyklu; proto mohli zájemci vidět sluneční disk zcela čistý bez skvrn, a to v bílém světle v hledači komet SW 150/750 s fóliovým objektivovým filtrem a dále ve žlutozeleném filtru, který byl součástí speciálního Herschelova hranolu k pozorování Slunce s apochromatickým dalekohledem Celestron Onyx 80/500. Ostatními dalekohledy (SW 100/900 a nově Klevcov-Cassegrain 127/1500) bylo možné za světla pozorovat Ještěd, Trosky a také dorůstající srpek Měsíce. (Marně Pavel dychtivým zájemcům vysvětloval, že za tmy bude pohled na Měsíc mnohem lepší.) Ještě za soumraku Pavel stihl seřídit nový dalekohled Mírova zubního lékaře, který naši akci rovněž navštívil. Nakonec je třeba zmínit, že letos Pavel pomáhal mnoha zájemcům u dalekohledů ulovit si nejspíš svou první astrofotografii měsíčního povrchu na chytré telefony účastníků.
Po skončení své přednášky (již za tmy) Pavel Suchan odešel k Alence P. posilnit se s Kyselovými výtečným kyselem a borůvkovým koláčem. Pavel z MB hvězdárny se svými asistenty Danielem K., Adrianem B., Šárkou J., Petrem D. a Adamem P. komentovali noční oblohu u dalekohledů SN 254/1016 na montáži EQ6 a hledače komet 150/750 s Klevcov-Cassegrainem 127/1500 na azimutální montáži HD-AZ. S vysokým nasazením u dalekohledů i s organizací obecně vypomáhal též Miloš S. z Nové Paky. Pozorování začalo Měsícem, pár zájemců nízko nad obzorem mezi stromy objevilo a pozorovalo Venuši, dále byly pozorovány Jupiter, Saturn, Galaxie v Andromedě, Bodeho galaxie ve Velké medvědici (oblíbené mlhavé „Cigáro“ na obloze). Pavel ještě zamířil dalekohled na velkou kulovou hvězdokupu M13 v Herkulu a tradičně nechyběl barevný pohled do „očí Labutě“, tzn. na barevnou dvojhvězdu Albireo v souhvězdí Labutě.
S pomocí laserového ukazovátka, které u dětí opět vzbudilo ohromný zájem, Pavel v průběhu večera provedl zájemce po celé letní i podzimní obloze, byl přenádherně vidět stříbřitý pruh Mléčné dráhy a snad každý se dočkal své padající hvězdy a pomyslel na své nejtajnější přání. Letos nás nerušil vůbec žádný mráček, až po půlnoci začalo pozorování komplikovat rosení dalekohledů a kolem druhé hodiny ranní byly objektivy již beznadějně zarosené.
Na avizovanou salsu po dlouhém společenském večeru již nezbyly síly a zhruba deset vytrvalců obsluhovaných Dášou K. večer zakončilo pod stanem s kytarou a oblíbenými táborákovými písněmi. Pavel uklidil mokrou astronomickou techniku kolem čtvrté hodiny a ulehl na Třech zubech „u dědy a babičky“ před půl pátou.
Co se týče bilance letošního ročníku, Míra napočítal 3 stany, překvapivě 38 aut, která se sotva vešla, resp. už nevešla do vyhrazeného prostoru parkoviště (zaparkovala na sousedním kousku sekaném před 14 dny), celkem přes 150 účastníků včetně účinkujících; na místě přespalo ve spacáku či pod širákem 19 osob včetně Pavla Suchana, který se schoval ve vysoké trávě a následující ráno kolem 7 h se potřeboval přemístit na úpickou hvězdárnu, kde měl přednášku od 9 h. Letos Fanda s Mírou a Pavlem Pospíšilem zaznamenali velký počet nových účastníků.
Z gastronomické stránky byly naraženy 3 sudy, konkrétně 2x Plzeň a 1x Žatec. Snědlo se 40 porcí guláše, 20 klobás grilovaných před dřevníkem (odkud to pěkně vonělo na rozdíl od předchozích let přípravy v kuchyni; to pravděpodobně probudilo chutě u většího počtu zájemců). Když klobásy došly, Dáša dále položila na gril 4 hermelíny a 4x uzený oštěpok. K tomu byly zkonzumovány 3 bochníky tanvaldského chleba. Tentokrát se vypily 2 litry bílého vína plus 40 dvoudecilitrových plechovek Prosecca, 6 přepravek ovocných moštů různých druhů a 20 půllitrových plechovek Birell Pomelo-Grep.
S ohledem na úplněk 13. 8. 2022 versus oblíbenost pozorování Měsíce byl stanoven termín příští akce na sobotu 6. 8. 2022 opět od 18 h – pro organizátory je pozdější začátek a troušení se návštěvníků výhodnější než začátek např. v 17 h – jak pro gastro, tak pro astrotechniku. Na příští rok opět pozveme Pavla Suchana s tématem světelného znečištění a budeme se těšit snad i na slavnostní udělení nějakého oficiálního statutu pro malechovický kopec. Pokusíme se o cimrmanovské pojetí programu, resp. ať se účastníci nechají tématem překvapit.
Na Třech zubech zapsal a posléze u Kozderků doplnil 
dne 15. 8. 2021    Pavel Brom

Revize: PB dne 19. 8. 2021, MV dne 26.8.2021

 

zpráva od jičínského patriota a účastníka letošního pozorování proChora

Ke hvězdámz Novákova kopce.

Už jedenáct roků schází se na Novákově kopci u Malechovic spousta lidí, letos 130, aby se koukali na hvězdy, poslouchali dobrou muziku, povídali si, děti různě trefovaly a hádankovaly, což obstarala Osada Zápolí. Letos i divadlo o létání balonem viděli, a samozřejmě dobře pojedli a popili. Kromě všelijakých gulášů prohýbal se tu stůl s všelijakými dobrotami, které lidé přinesli. 
To všechno připravili lidi z Malechovic a Libošovic a jejich přátelé. A to mají Malechovice jen 26 obyvatel, jak říká Alena, jedna z organizátorů. Inu, když je dobrá vůle, dobří přátelé, daří se. Tady na kopci byla v sobotu 14. srpna skvělá atmosféra. Shora tomu přáli a tak nebe bez mráčku, Trosky v podvečeru úžasně fotogenické a Jupiter v noci přímo zářil. Taková malá tečka v dalekohledu, nemyslete. Ale viditelná, protože Pavel přivezl dalekohledy. Pavel vede hvězdárnu v Boleslavi, má příjemné spolupracovníky, kteří vysvětlovali a zaostřovali. Za světla, i dlouho do noci. Jest Novákův kopec stále ještě místem bez světelného znečištění. 
Kapely se začaly střídat už krátce po šesté, vlastně zároveň s tím, kdy se začalo točit pivo a jiné pití nalejvat. Alko i nealko, vždyť tu byla spousta dětí a snad všechny přetáhly obvyklý čas doby pomodlitaspát. To jinak u hvězdářů nejde. Kapely se jmenovaly (bože, já si to nezapsal) myslím Harapes, ale na pozvánce je Swing Society. Ono je to složité, někteří muzikanti hráli v obou. Ale nekonečný blues byl skvělý. A vydržely dlouho do noci, střídány pak zpíváním u kytary.
Už za hluboké tmy naplnil se stan k prasknutí všemi generacemi. Přijel další Pavel, Pavel Suchan z Astronomického ústavu a přivezl: propisku která letěla okolo zeměkoule, spoustu všelijakého kamení ale to byly meteority na zem dopadlé, myslím taky kousek Měsíce, to jsem ale možná popletl, a Krtečka. To všechno byly vyučovací pomůcky, když školil o hvězdách a jak se tam všude po vesmíru lítá. Měl pozorné žáky všech kategorií, zejména kluci ho baštili. Učil otázkami, nechal kluky vypovídat a za správnou odpověď dával astronomické placky. Pavel umí a má trpělivost. Propiska se mu vrátila, VK přítomen nebyl. Ale některé kameny ty jen ukázal, jsou příliš vzácné. Pomocí Krtečka vysvětlil stav beztíže až po detail, že astronauti požívají i plíny, když musí zůstat hodiny ve skafandrech. Pak to všechno sbalil do veliké tašky a odjel na Jizerku pozorovat hvězdy, protože tam je tma a žádné světelné smetí. Jsou ti astronomové trochu blázni, co všechno zastanou. Však taky po něm pojmenovali planetku Suchan.
Pořadatel Míra program bravurně řídil ale to už některé děti spaly, i jeden proChor odpadnul a na louce pod tím mořem hvězd se pokoušel usnout. Střechu mu dělalo divadlo, které nestačil uklidit.
Ale to ráno. Přímo do spacáku zdravily ho skvěle prvním sluncem nasvícené Trosky. 

proChor